Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Kirjastuskeskuses ilmus udmurdi proosa kogumik

16.05.2012

Arvo Valton tõi täna Fenno-Ugriasse värskelt Kirjastuskeskuses ilmunud udmurdi proosa kogumiku, mille lood ta tõlkis koos Lauri Pilteri, Maire Iro ja Laini Liepaga.

Mahukas 412-leheküljeline kogumik "Varsti on jälle kevad" sisaldab valikut udmurdi proosast – 39 lugu 34-lt autorilt aastatest 1890-2010. Selle toimetajaks on Margit Raias, illustreerijaks Rein Ustaal. 

Soome-ugri rahvaste proosakirjanduse sarjas ilmunud kogus on esindatud mitmed žanrid ja laadid autoritelt läbi kogu udmurdi kirjanduse ajaloo, suurtest klassikutest noorukeste kirjandusse astujateni.

Raamatu tutvustuses on öeldud: "Meie idapoolsete hõimlaste enamjaolt alalhoidlikest ja traditsioonilistest kirjandustest on udmurdi ilukirjandus kõige mitmekesisem ja eksperimenteerivam." 

"Udmurdid on oma temperamendilt ja eluhoiakutelt üsnagi sarnased eestlastega ning see kajastub ka nende ilukirjanduses. See rahvas on töökas, ausameelne ja õiglust hindav, äärmiselt puhtuselembeline ja visa kord alustatut lõpule viima. Samas on ta küllaltki avatud maailmale ning õppimisaldis. Soov ükskord vabaneda kolonialistlikust survest miilab vaikselt nende hinges, kuid ummisjalu barrikaadidele kippujad nad eriti pole. Ka selles raamatus on esil ehk rohkem selle rahva hingevaevad kui helged unistused."

Apollo: Varsti on jälle kevad