Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Kirjastuskeskuses ilmus mokša proosakogumik

02.04.2013

Arvo Valton tõi eile Fenno-Ugriasse värskelt Kirjastuskeskuses ilmunud mokša proosakogumiku "Läbi kolme põrgu".

Mahukas 322-leheküljeline kogumik sisaldab valikut mokša proosast – 23 lugu 11-lt autorilt 1930. aastatest tänaseni. Lood valis, autorite tutvustused kirjutas ja reaalused tõlked tegi Maria Malkina.

Soome-ugri rahvaste proosakirjanduse sarjas ilmunud kogumiku toimetaja on Margit Raias, illustreerija Rein Ustaal. 

Raamatu tutvustuses on öeldud: "Kaebed külaelu hävimise ja uute ülemuste sigatsemiste kohta on üsna ühised kogu soome-ugri kirjanduses, kaasa arvatud luules.

See valu on mõistagi põhjendatud ka rahvuskultuuri kahjustamise aspektist: elab ju nende rahvaste keel ja kultuur valdavalt külas, linnas elavad haritlased alles võitlevad meeleheitlikult oma koha eest koloniaalses tegelikkuses ning sageli tunnevad süümet, et on küla maha jätnud – ehkki mõistavad samas, et omakultuur ei saa jääda üksnes lagunevasse külla ja et peab end kehtestama ka linnas, kui ebameeldivaid kaasnähtusi urbanisatsioon ka ei pakuks.

Kogus on aga ka mitmeid helgemaid ja naljakaid lugusid. Igatahes tundub, et koostaja Maria Malkina tehtud valikust joonistub välja mokšamordvalase omapärane kurb-lõbus nägu, ühekorraga lootusetus ja elutahe."

Valtoni sõnul on koostaja teinud väga hea valiku ja raamat on tasemelt ühtlasem kui enne ilmunud mari, komi ja udmurdi proosakogumikud.

Raamatukoi: Läbi kolme põrgu. Valik mokša proosat