Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

ERM üllitas DVD etnograafilise filmiga vepslastest

26.03.2015

Eesti Rahva Muuseum andis DVD-sarjas "Eesti etnograafiline film" välja kolmanda osa kahe filmiga vepslastest: "Ühest puutüvest õõnestatud vene tegemine" ja "Vepslased 20. sajandi algul". 

"Ühest puutüvest õõnestatud vene tegemine" (1980, 30´) on vene keeles, "Vepslased 20. sajandi algul" (1981, 58´) aga eesti keeles.  Filmidele on lisatud tiitrid vepsa, inglise ning vastavalt eesti ja vene keeles.

Esimese filmi näol on tegemist ühepuupaadi valmistamisprotsessi võrdleva käsitlusega, kus kõrvutatakse vepsa ja eesti meistrite töövõtteid. Filmivõtted toimusid 1967. aastal Leningradi oblasti Boksitogorski rajooni Sodjärve (Sidorovo) külas ning 1969. aastal Kõpu lähistel Viljandimaal, neid juhendasid Vepsamaal Aleksei Peterson ning Eestis Arved Luts.

Aastatel 1965–1980 Vologda oblasti Babajevo rajooni Pondala ja Kuja külas ning Leningradi oblasti Boksitogorski rajooni Sodjärve (Sidorovo) ja Maigjärve (Bobrozero) külas filmitud materjalidel põhinev "Vepslased 20. sajandi algul" on etnograafiline ülevaade, milles on põimunud teaduslik rekonstruktsioon (töövõtted) ja spontaansed olukorrad (külavaated, ehitised, pühad). Aleksei Petersoni juhtimisel valminud film võtab kokku selle, mida arvati teadvat vepsa külast 20. sajandi alguses.

DVDga kaasneb voldik, mis sisaldab andmeid filmide ja filmitegijate kohta ning ülevaateid filmide sünniloost, filmivõtete ajastust ja vepsa kultuurist. Saatesõna autorid on ERMi teadur Indrek Jääts ja Venemaa teaduste akadeemia Karjala teaduskeskuse keele, kirjanduse ja ajaloo instituudi teadlane, vepslaste kultuuriühingu asutaja ja selle eestvedaja Zinaida Strogalštšikova, kes sai tänavu Maarjamaa Risti 5. klassi teenetemärgi.

Eesti Rahva Muuseum alustas DVD-sarja "Eesti etnograafiline film" väljaandmist 2011. aastal, varem on ilmunud "Kaks filmi eesti etnograafiast. Aleksei Peterson 80" (2011) ja "Udmurdid" (2013).

DVD „Eesti etnograafiline film III. Vepslased“ valmis ERMi ja Venemaa Teaduste Akadeemia Karjala Teaduskeskuse Keele, kirjanduse ja ajaloo instituudi koostööna ning Eesti Vabariigi hõimurahvaste programmi toetusel.

Filmi saab osta Eesti Rahva Muuseumist, hind on 10 eurot. 

Eesti Rahva Muuseum: DVD "Eesti etnograafiline film III. Vepslased"